Aktuality

Zveřejněno 6. 3. 2023

Pozor na energošmejdy

Buďte prosím obezřetní. Poslední dobou dochází ke zvýšené aktivitě tzv. energošmejdů – nepoctivých prodejců energií.

Tito nepoctivci zneužívají důvěřivosti lidi a nutí je podepisovat nevýhodné smlouvy o dodávkách energie. 

Velmi často jde o podomní prodejce, kteří se vydávají za zaměstnance státu nebo velkých energetických společností a kteří nezřídka využívají nátlakových metod – například hrozí odpojením elektřiny nebo vymáhají nějakou formu zálohy. Mezi jejich taktiku patří také výhružka, že na získání zastropovaných cen energií s nimi potřebujete podepsat smlouvu. To ale vůbec není pravda, protože na tuto cenu máte nárok automaticky u svého stávajícího dodavatele bez nutnosti cokoliv podepisovat.

Proto bychom vás chtěli požádat – pokud chcete cokoliv podepsat, nejdříve si to pořádně přečtěte. V klidu si srovnejte nabízenou službu s tou, kterou aktuálně využíváte. Obzvláště opatrní buďte u podomních prodejců. Seriózní dodavatelé energií, například ČEZ, nikdy své služby nenabízejí podomním prodejem. Kvůli ochraně našich občanů před podobnými „šmejdy“ je navíc podomní prodej v Rosicích vyhláškou z roku 2021 zakázán. 

Pokud byste měli pocit, že je na vás při prodeji energií vyvíjen nepřiměřený nátlak nebo by po vás dokonce někdo vymáhal peníze či zálohu na místě, určitě nic nepodepisujte a žádnou hotovost podomním prodejcům nedávejte. S odstupem si to srovnejte, poraďte se třeba se svými nejbližšími a pamatujte na to, že seriózní dodavatelé energií nebo dalších služeb, nikdy nemají zapotřebí na svoje klienty vyvíjet jakýkoliv nátlak.

Na závěr poslední prosba – pokud máte ve své rodině či okolí někoho, o kom tušíte, že by mohl být vůči podobným praktikám zranitelnější, upozorněte jej na možná rizika a poskytněte jim pomoc a podporu. Děkujeme.

 

článek vyšel v březnovém číslu Rosy

ZPĚT NA AKTUALITY

KAM DÁL?

MĚSTO